Czy dobrym detektywem jest ten, który chwali się stuprocentową skutecznością i jest przekonany o swojej niezawodności? Czy może ten, który realnie jest w stanie spojrzeć na sprawę klienta i określić szanse na pozytywne zakończenie sprawy? O tym jakie są najważniejsze cechy dobrego detektywa oraz na co klient powinien zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy z Biurem Detektywistycznym.
Zgłoszenie się oraz powierzenie osobistych problemów do rozwiązania przez Biuro Detektywistyczne często wiąże się ze sporym stresem. Obawy związane są z tym czy wybrane Biuro okaże się lojalne, dyskretne oraz czy w rzetelny i profesjonalny sposób podejdą do zleconej sprawy. Klienci korzystający z usług Biur Detektywistycznych w sprawach rodzinnych robią to w 99 % po raz pierwszy i ostatni.
Często bywa tak, że wybrane przez klienta Biuro Detektywistyczne ma tylko jedną szansę na zdobycie odpowiedniego materiału dowodowego, wiąże się to przede wszystkim z kosztami, które ponosi zleceniodawca. Ale nie tylko ten aspekt jest istoty. Jest to również związane z tym, że sprzyjające okoliczności na zdobycie odpowiedniego materiału dowodowego mogą nigdy więcej się nie powtórzyć.
Więc o czym należy pamiętać już przy pierwszym spotkaniu z Detektywem ?
Pozwolenie – Polskie prawo nakłada na detektywa obowiązek uzyskania wpisu do Ewidencji Działalności Regulowanej, prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zwracajmy baczną uwagę na przedstawiane nam do wglądu dokumenty.
Miejmy świadomość, że zaświadczenie o wpisie do rejestru MSWiA, dające uprawnienia do prowadzenia w zakresie ochrony fizycznej (przedstawiane czasem przez pseudo-detektywów) nie stwarza żadnych podstaw do podejmowania czynności detektywistycznych.
Licencja detektywistyczna – Jej posiadanie przez osobę podającą się za prywatnego detektywa to obowiązek, zatem nie wstydźmy się poprosić o jej okazanie. To podstawowy sposób sprawdzenia kompetencji prywatnego detektywa.
Opinie – W tym wypadku powinniśmy posłużyć się pomocą internetu – istnieją serwisy, pozwalające dokonać oceny detektywów.
Ubezpieczenie OC – Wykonywanie profesji detektywa jest związane z obowiązkiem posiadania ważnej polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywistycznych. Profesjonalny detektyw z pewnością nie zaniecha wykupienia tego ubezpieczenia.
Cena – Musimy mieć świadomość, że nie może to być główne kryterium naszego wyboru. Za rzetelne przygotowanie materiału dowodowego przez detektywa trzeba odpowiednio zapłacić, jednak stawki za czynności podejmowane przez doświadczonych detektywów kształtują się na podobnym poziomie. Zorientujmy się w kilku biurach detektywistycznych, jak wyceniane są świadczone w nich usługi. Profesjonalni detektywi konkurują jakością, a nigdy ceną, stąd też atrakcyjnie niska stawka powinna wzmożyć naszą czujność, bowiem to detektywi bez doświadczenia oraz pseu-detektywi starają się przyciągnąć w ten sposób klientów. Trzeba również zwracać uwagę na pobieranie opłat tak zwanych za sprawę czyli ryczałtu. Często nie jest to korzystne dla Zleceniodawcy.
Bezpłatna konsultacja – Pierwsze spotkanie, podczas którego detektyw zapoznaje się ze szczegółami Twojej sytuacji życiowej, powinno być bezpłatne. Oraz takie spotkanie powinno Odbywać się w siedzibie Biura w warunkach spokojnych i dogodnych dla klienta. Biura Detektywistyczne, które nie posiadają stałej siedziby powinny zwrócić naszą uwagę. Przed spotkaniem w biurze detektywistycznym zadzwoń i zapytaj o możliwość wykonania zlecenia oraz koszty. Dociekliwy detektyw zada Ci wiele pytań.
Pisemne potwierdzenie – Standardem jest podpisanie pisemnej umowy, zawierającej szczegółowe warunki współpracy jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek czynności przez detektywa. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby detektyw wykonał swoje obowiązki nierzetelnie. Po zakończeniu czynności wydanie pisemnego raportu wraz z materiałami filmowymi i zdjęciami , przekazanie faktury czy paragonu oraz do bezpłatnych zeznań w charakterze świadka w sądzie.
Uważnie słucha – Każdy rzetelny detektyw to bardzo dobry słuchacz, który oprócz tego ,że wysłucha klienta nigdy nie będzie dawał klientowi 100 % gwarancji na pozytywne zakończenie sprawy. Do każdego klienta i sprawy będzie mieć indywidualne podejście. Choć jest to trudne dla klienta, trzeba pamiętać o tym aby być całkowicie szczerym z detektywem , i niczego nie zatajać. Detektyw ponadto jest obowiązany do zachowania tajemnicy, źródła informacji oraz okoliczności sprawy, ten obowiązek na detektywie ciąży również po zaprzestaniu wykonywaniu czynności.
Wybór Biura detektywistycznego, który charakteryzuje się profesjonalizmem w każdym calu to sprawa bardzo istotna – w końcu będziemy musieli podzielić się z nim częścią naszej prywatności oraz obdażyć Go bardzo dużym zaufaniem .Dla wielu osób nie jest to sytuacja komfortowa i dlatego też niektórzy detektywi oprócz ogromnego doświadczenia zapewniają
swoim klientom także pomoc psychologiczną,podstawowe porady prawne oraz służą wsparciem w trudnych życiowych chwilach. Dlatego też decyzja o nawiązaniu współpracy z detektywem nie powinna być powzięta zbyt pochopnie. Uprzednio pokuśmy się i sami przeprowadźmy własne śledztwo, by upewnić się, czy detektyw, z usług którego chcemy skorzystać posiada odpowiednie uprawnienia i kompetencje. Jeśli klient trafia do biura z internatu obawy są jeszcze większe, niż jeśli trafi z polecenia przez znajomych czy to przez wybranego przez klienta pełnomocnika. Ważne jest również pierwsze wrażenie. Elokwentny detektyw, który podzieli się z nami swoją wiedzą i rozwieje nasze wątpliwości, przedstawiając jasny i konkretny plan działania daje gwarancję skutecznego, działania.